Seminarul informativ „ESE – Etichetare. Siguranță. Etică.”, organizat anual de RO.aliment, reprezintă un eveniment de referință pentru specialiștii din industria alimentară și a suplimentelor alimentare, care doresc să fie la curent cu noutățile legislative și cerințele actualizate privind etichetarea, siguranța și etica. Ajuns la cea de-a 9-a ediție, seminarul va avea loc pe 11-12 februarie 2025, la Hotel Sheraton București, oferind participanților o platformă solidă de informare și de dialog cu experți din domeniu și reprezentanți ai autorităților de control.
Evenimentul abordează în mod aplicat modificările legislative, procedurile de control și sancțiunile în vigoare, oferind soluții clare pentru conformarea cu cerințele actuale. Totodată, facilitează o înțelegere aprofundată a celor mai sensibile subiecte din industria alimentară și din domeniul suplimentelor.
Seminarul este organizat cu sprijinul autorităților de control ANSVSA, ANPC, DSV, INSP, MADR, precum și al principalelor asociații de profil din România și Republica Moldova: ROMALIMENTA, APRIL, ARC, ROMPAN, AMRCR, PRISA, ANNS, FEDIMA.
STRUCTURA ESE 2025
- 11 FEBRUARIE 2025 – Industria alimentară (seminar & studiu de caz
- 12 FEBRUARIE 2025 – Suplimente alimentare (seminar & studiu de caz)
Agenda evenimentului este detaliată aici
12 FEBRUARIE - SUPLIMENTE ALIMENTARE - SALA COLORADO |
MODERATOR: Gabriela MOHAN, Vicepreședinte Asociația NNS
Etica și responsabilitate în Publicitatea suplimentelor alimentare | Oana Cociașu, Presedinte RAC
Reglementarea condițiilor la importul de suplimente alimentare | Monica Neagu, Director al Direcţiei Siguranţa Alimentelor de Origine Nonanimală
Influencer marketing in domeniul Suplimente alimentare - etică și reglementare | Gerald Filip Flintoacă, Secretar general PRISA
Probiotics on Trial: Navigating the Legal Labyrinth of Health Claims and Labeling | Cesare Varallo, Avocat specializat în legi europene și internaționale referitoare la etichetare
Studii de caz: suplimentele alimentare - notificare, verificare | Daniela Cîrnațu, Medic primar igienă
Mai multe informații regăsiți la link
Membrii RAC beneficiază de o reducere de 10% la inscriere.